Jste zde:   ÚVODČlánky o úklidu, čištění a hygieně7 ekologických tipů, jak zvládnout úklid lehce, rychle a hlavně levně!

7 ekologických tipů, jak zvládnout úklid lehce, rychle a hlavně levně!

Udržet domácnost perfektně čistou, to je zapeklitý úkol. Výrobci čisticích prostředků se předhánějí a nabízí velké množství přípravků. Nejenže je těžké se v nabídce orientovat, často se také stane, že koupíte drahý prostředek, ovšem jeho efekt nestojí za nic. Netrapte se tím! Máme pro vás hned 7 tipů, se kterými je úklid hračka. A pozor – nemusíte kupovat žádné drahé chemické přípravky. Vystačíte si jen s několika korunami a s běžnými věcmi, které určitě máte třeba se spíži...

 

 

 

1. ocet jako velký pomocník

úklid octemOcet používaly už naše babičky. Postupem času se na něj trochu zapomnělo, takže je určitě vhodné si jeho sílu připomenout. Ocet koupíte za méně než 10 Kč a poslouží vám mnohem lépe, než jeho super drazí kolegové. Sílu octa oceníte ve chvíli, kdy se potřebujete zbavit vodního kamene. Stačí ho zředit s vodou a přetřít plochy, kde se usadil vodní kámen, efekt je se dostaví okamžitě. Spolehlivě odstraní i vodní kámen z varné konvice – stačí nalít cca 2 lžíce octa do konvice plné vody a nechat převařit. Pomůže odstranit i zápach z pračky – stačí ho přidat k prášku.

 

 

 

2. síla citronu – vyčistí i provoní

úklid citronemMezi přírodní pomocníky pro úklid patří i obyčejný citron. Jeho sílu oceníte zejména v kuchyni při odstraňováni skvrn a mastnoty. Pokud používáte dřevěné prkénko a trápí vás, že je znečištěno skvrnami od jídla, není jednoduší pomoc, než vymačkat šťávu z 1 citronu a nalít ji na znečištěná místa. Nechte působit cca 30 minut a poté opláchněte studenou vodou. Skvrny zmizí! Šťávu můžete přidat také do myčky – pomáhá účinně odstraňovat mastnotu. Chcete se zbavit pachu z ledničky? Stačí vydlabat půlku citronu, dužninu smíchat se solí a dát zpět. Takto upravený citron dejte do lednice a máte jistotu, že se zbavíte nepříjemného pachu jednou provždy.

 

 

 

3. kyselina citrónová – snadnější už to být nemůže

úklid - kyselina citrónováPři úklidu oceníte i sílu běžné kyseliny citrónové, kterou možná používáte při konzervaci ovoce. Uplatňuje se při odstraňování vodního kamene a jiných usazenin. Ideálně ji použijte při čistění záchodové mísy. Stačí ji nasypat a nechat působit – ideálně přes noc.

 

 

 

 

 

4. chléb dokonale odstraní skvrny

úklid chlebemPokud vám zbylo trochu bílého chleba, můžete ho využít k odstranění skvrn. Hravě si poradí například se skvrnami na stěnách a je i prvním pomocníkem v případě, kdy potřebujete zlikvidovat skvrnu od červeného vína či sazí!

 

 

 

 

 

5. jedlá soda zvládne mnohé!

úklid - jedlá sodaI jedlou sodu máte pravděpodobně doma a využíváte ji při vaření. Měli byste proto vědět, že dokáže být účinnou pomocnicí při úklidu. Super je při čistění koberců – stačí ji rozsypat na koberec, nechat cca 15 minut působit a poté vysát běžným vysavačem. Koberec dostane lepší barvu a zbavíte se i nepříjemného zápachu. Soda je skvělá i při odstranění pachu z pračky – stačí 1 lžíci přidat k pracímu prášku.

 

 

 

 

6. pasta na zuby jako účinný odstraňovač skvrn

úklid zubní pastouPastu na zuby má doma každý, takže by byla škoda ji nevyužít. Použít se dá k odstranění skvrn a škrábanců. Dokonale s ní vyčistíte například stříbro či nerezové nádobí. Stačí nanést trochu pasty na postižené místo a hadříkem vyčistit.

 

 

 

 

 

7. kafe si poradí s mastnotou

úklid kávovou sedlinouMezi opomíjené pomocníky při úklidu patří i obyčejná káva. Měli byste vědět, že kávová sedlina si dokáže perfektně poradit i s těžkou mastnotou. Perfektně pomocí ní vyčistíte nejen mastnotu z pekáče, ale i ze skla či výlevek. Stačí kávovou sedlinu nanést na hadřík a krouživými pohyby chvíli působit na znečištěném místě.

 

 

 

 

 


 

 

Další tipy na ekologický úklid

Více informací a tipů na ekologický úklid se můžete dočíst na stránkách ekologické úklidové firmy DAMA.

primi sui motori con e-max

Dceřiná úklidová firma

V Praze a Brně můžete využít také úklidové služby naší dceřiné společnosti DAMA úklid, která se specializuje na ekologický úklid a úklid ve zdravotnictví.

úklid DAMA - ekologický úklid

DAMA EKO úklid © 2017