Jste zde:   ÚVODČlánky o úklidu, čištění a hygieněEfektivní úklidové postupy pro širokou veřejnost

Efektivní úklidové postupy

Profesionální úklidy se nezajišťují jenom pro domácnosti a kanceláře. O úklid mají zájem mnohé další instituce. Spolupráce s úklidovou firmou je výhodná nejen pro velké firmy, ale také pro malé a střední podniky. Ušetří se peníze nejen za personál a nákup vlastních úklidových strojů, ale také za čistící prostředky, které mají firmy na úklid vybrané a nakoupené na základě praktických zkušeností. Jednoduše moc dobře znají jaké přípravky odstraní mastnotu a jaké skvrny po kávě...

Servis úklidových firem je k dipozici v různých oblastech. Úklid veřejných budov zahrnuje pravidelné úklidy komerčních objektů, kanceláří, výrobních a skladových prostor. Nechybí ani zájem ze stran nejrůznějších úřadů, škol, nemocnic, klinik, bankovních společností, ordinací či lékáren.

 

Úklid pro průmyslové provozy

Ne každý úklid je jednoduchý. Pomocí speciálních strojů provádí úklidová firma odmašťování výrobních a montážních hal, průmyslově vyčistí a zamete podlahy. Postará se rovněž o čištění výrobních linek, strojů, technologických zařízení, osvětlení nebo vzduchotechniky. Speciální úklidové služby se postarají o prodloužení životnosti vybavení firem, což povede k delšímu pracovnímu provozu bez nucených odstávek.

Úklid společných prostor v budovách

Firmy nebo obytné domy mají společné prostory, kde se vyskytuje během dne mnoho osob. Pochopitelně je zde zapotřebí provádět pravidelný úklid. Úklidová firma se postará o pravidelné činnosti podle přání zákazníka. Jednou za týden se obyčejně provádí otření poštovních schránek, parapetů a zábradlí. Vymetají se pavučiny, vynáší odpadky, zametají přístupové chodníky, vytírají výtahy, leští zrcadla, vytírají a zametají schodiště a chodby. Je nutné se také postarat o uklizení místa v okolí popelnic. Díky pravidelnému úklidu se eliminují různé pachy a vzduch se aromatizuje. Méně často se provádí činnosti jako:

  • vyčištění rohoží
  • zametení sklepů
  • mytí vstupních dveří
  • mytí zábradlí
  • mytí parapetů a oken
  • otření svítidel, vypínačů a jiných ploch v domech

Úklid hypermarketů a prodejen

Obchodní prostory potřebují důkladné uklízení s individuálním přístupem. Úklid veřejných budov se také týká hypermarketů, prodejen, skladů a parkovišť. Vzhledem k tomu, že tudy denně prochází velké množství lidí, musí se pravidelně podlahy a jiné povrchy udržovat a kontrolovat. V těchto prostorách se hodí používat speciální chemické přípravky chránící před znečištěním. Pěkně vypadající povrchové úpravy se uklízí pouze šetrnými čistícími prostředky, které materiál nijak nepoškodí. Kromě podlah se úklidová firma soustředí na mytí dveří, regálů, schodišť, eskalátorů, zrcadel, sociálního zařízení, dětského koutku atd.

Úklid v nemocnicích má svá pravidla

Nemocnice, kliniky, ordinace, lékárny, pokoje pro pacienty a lékaře, laboratoře a jiná zdravotnická zařízení se uklízí velice pravidelně. Úklid musí respektovat daná přísná pravidla podle definovaných předpisů. Proto je vždy snadnější si najmout úklidovou firmu, která se specializuje na úklid zdravotnických zařízení a má vše nutné vyzkoušené a nastudované. Například je určeno, kde se musí používat speciální dezinfekční přípravky s virucidním účinkem, kolikrát se provádí úklid v místnostech pro odběr biologického materiálu apod.

Mytí a ošetřování podlah ve veřejných budovách

Jednotlivé místnosti ve firmách a jiných komerčních budovách jsou denně vystavovány střetem s nečistotami nejrůznějšího druhu. Zvláštní péči v pravidelných intervalech vyžadují podlahy, jen tak je budete mít čisté, nepoškozené a dlouho vám vydrží. Jednou za čas se vyplatí provést hloubkové mytí a čištění podlah. Nejprve dojde k aplikaci speciálního chemického roztoku, pak se podlaha vyčistí rotačním strojem, nečistoty s roztokem se odstraní vysavačem na mokré a suché vysávání a celá podlaha se umyje čistým roztokem. Podlahy z přírodních kamenů se brousí speciálními stroji s otočnými kartáči.

Mramorové podlahy se brousí, leští i krystalizují. Krystalizace mramorových podlah se provádí na místech s vysokou návštěvností – školy, banky, nákupní centra atd. Díky krystalizaci je podlaha odolná proti otěru, zvyšuje se pevnost, zjednodušuje se péče o mramor, snižuje se skluzovost a povrch bude vypadat hladce, leskle a oživeně. Na leštění mramorových nebo žulových podlah se používají jemná diamantová brusiva. Díky tomu se eliminují nerovnosti. Ošetření podlah zajistí ochranu před působením světelných paprsků, před prachem, působením vlhka, namáháním otěrem či tlakem atd.

Výškové budovy a úklid

Úklid těžce dostupných míst využijí hlavně firmy a instituce, kde se bez profesionální pomoci nedostanou k pořádnému úklidu všech ploch. Jedná se především o okna a parapety z vnějších stran budovy. V těchto případech se dojednává spolupráce s úklidovou firmou, kde mají k dispozici horolezce nebo osoby se zkušenostmi s výškovými pracemi. Na tyto práce si jen tak někdo netroufne a vyžaduje se dodržování bezpečnostních pravidel. Používají se různé techniky – mytí oken na závěsném laně, kdy se uklízí teleskopickou tyčí s mycí houbou a stěrkou. Dále finančně náročnější mytí oken na vysokozdvižných plošinách nebo metoda závěsných plošin, kdy mají vlastní elektrický pohon a upevňují se k pojízdné konstrukci. Pracovníci absolvují školení k obsluhování plošin, protože nesprávné manipulování je dost nebezpečné. Pokud jsou skleněné plochy hodně znečištěny používají se místo stěrek a mycích hub vysokotlaké stroje.

primi sui motori con e-max

Dceřiná úklidová firma

V Praze a Brně můžete využít také úklidové služby naší dceřiné společnosti DAMA úklid, která se specializuje na ekologický úklid a úklid ve zdravotnictví.

úklid DAMA - ekologický úklid

DAMA EKO úklid © 2017